Kom til DO:TOPIAs julestue

*English below*

Drop det kommercielle juleræs! I DO:TOPIA støtter vi op om ideen om “Buy nothing Christmas”. Derfor holder vi i årets sidste kodeklub Julerobottens værksted, hvor du kan lave dine egne techy-DIY julegaver eller bytte dig til nogen i vores byttecentral.

Der kommer også til at være glögg og veganske æbleskiver og masser af hygge.

💕Det skal vi lave💕

📴 Sy ‘Faraday cages’ til din telefon! Giv sølvpapirshatten i dit liv en perfekt gave, der forhindrer at deres telefon can trackes
🎄Julepynt eller smykker lavet af elektronik-skrald. Er der noget smukkere end stykker af gamle harddiske i røde bånd på dit juletræ?
♻ Tag noget med til byttecentralen! Har du en stak bøger, du er træt af, en gammel lampe eller noget andet skrammel, du gerne vil af med? Sæt det i vores byttecentral, så andre kan pakke det ind og tage det med hjem som julegaver til familie og venner.

★ Hvor, hvornår, hvordan?
Tid: Onsdag 28. November kl 17-20.30
Sted: Kontorfællesskabet S-Rummet, Worsaaesvej 15 B, Frb
Facebook event her

🤖 Det er gratis at deltage, men vi opfordrer til at man støtte DO:TOPIA på Patreon, så vi har råd til at lave flere fede aktiviteter for jer. # https://www.patreon.com/dotopia #

★ Børn?
Børn er velkomne! Skriv gerne hvis du tager barn med, så sørger vi for ekstra børnevenlig underholdning!

★ Hvem er vi?
DO:TOPIA er et aktivistisk kollektiv af cyberfeminister, internetnørder, sølvpapirshatte, digitale aktivister og nysgerrige mennesker. Vi organiserer events om programmering, do-it-yourself technørderi, cybersikkerhed mm. Vi søger mod egenskabte systemer og platforme, og garderer os mod Big Brother. Vi organiserer DO:TOPIA både for at lære og for at lære fra os – og der er altid plads til dine idéer, evner og kræfter. Skriv til os hvis du vil være med til at organisere DO:TOPIA!

★ Code of Conduct ★

★ DO:TOPIAs workshops er trygge miljøer og der skal være plads til alle: Nej tak til able-ism, sexisme, racisme, transfobi, homofobi og andet skrald af den skuffe.
★ Vi respekterer alle deltagere – pas godt på hinanden, især dem der er nybegyndere, det er en skrøbelig position.
★ Ingen tech-elitisme. Styresystems eller kodesprogs-shaming skal blive hjemme. Lad folk gøre deres ting, selvom du tænker du ved bedre.
★ Spørg før du tager billeder.

★ ENGLISH ★

Do you want to join the concept of ‘Buy nothing christmas’? Then join our DIY xmas workshop where we will make homemade ornaments from old computers, make faraday cages for your phones or use our swapping central to swap the stuff you don’t need with something you can use as a present.

We will have glögg and æbleskiver and general cosiness. Come and hang out with us and celebrate that the light will return soon!

When? Wednesday 28th from 17-20.30
Where: TBA
What should I bring: Yourself, any old stuff for our swapping central, electronic ‘trash’ and your curious mind.

★★★Children are welcome. We’ll have activities for the little ones, if you let us know they are coming.★★★

★★★★★★★★★★★★★★★★★★

What is DO:TOPIA?
DO:TOPIA is an activist collective of nerds, cyberfeminists, tinfoilhats and tech-activists. We are organising events about DIY coding and hacking, cybersecurity and digital culture, with a focus on including women and minorities who are underrepresented in tech. DO:TOPIA both to learn and to pass on our own skills – and there is always room for your ideas, skills or sheer horsepower. Contact us if you’d like to get involved!

http://dotopiacph.org/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *